Ako si vybrať ovocie a zeleninu

Ako si vybrať ovocie a zeleninu

  1. Základom je nakupovať ovocie a zeleninu v sezóne. Ovocie nakupované mimo sezónu je väčšinou dovážané z ďalekých krajín a po ceste stráca nielen chuť, ale predovšetkým svoje nutričné hodnoty.
  2. Keď vyberáte v obchode ovocie a zeleninu, používajte svoje zmysly. Čuch, dotyk a vizuálny vzhľad ovocia sú prvými známkami, podľa ktorých je možné rozoznať či kupujete čerstvé, delikátne ovocie.
  3. Nekupujte prvé jablko na ktoré Vám padne pohľad, ale dôkladne si vyberajte.
  4. Sledujte škvrny na ovocí a zelenine. Ovocie s výraznými škvrnami nekupujte.
  5. Skontrolujte farbu, či má správny odtieň. Napríklad nekupujte zelené jahody.
  6. Skotrolujte, či nie je plod potlačený, či nie je preliačený a či ním bolo šetrne zaobchádzané.
  7. Privoňajte k ovociu. Niektoré plody voňajú sviežo, len pokým sú čerstvé. Podľa vône je tiež možné rozoznať či je už plod na pulte dlho a či sa nezačína kaziť.
  8. Dotykom skúste akú má ovocie štruktúru. Napríklad jablká a hrušky by mali byť na dotyk pevné, ale broskyne, slivky a ďalšie "mäkké plody", by mali byť mäkšie. Pri tomto testovaní dávajte pozor, aby ste ovocie nezničili.
  9. Ovocie a zeleninu vyberajte radšej z otvorených krabíc, než z uzavretých boxov alebo igelitových obalov.
  10. Poťažkajte ovocie. Pokiaľ je ťažké v porovnaní so svojou veľkosťou, tak ste vybrali čerstvý plod!

Ako správne umývať ovocie a zeleninu

  1. Všetko ovocie a zeleninu ktoré potrebujete umyť, si pripravte na linku blízko drezu.
  2. Pokiaľ chcete, môžete do drezu umiestniť sitko na cedenie ovocia.
  3. Na umývanie ovocia používajte vlažnú vodu, nie variacu alebo ľadovo studenú.
  4. Opláchnite ovocie a zeleninu pod tečúcou vodou. Pre suroviny, ktoré na sebe majú zvyšky zeminy alebo iné nečistoty použite na ich odstránenie kefku. Pred použitím kefky sa uistite, či nie je kefka drsná, aby nepoškodila vonkajší obal plodu.
  5. Uistite sa, či na ovocí alebo zelenine neostali žiadne nečistoty.
  6. Prípadne odstráňte obité a na oko nepekné miesta plodu.

Fakty o ovocí a zelenine

Odporúčame začať odšťavovanie plodmi, ktoré máte radi a ktoré Vám chutia. Potom môžete začať experimentovať a pridávať ďalšie plody a ich kombinácie.


VAROVANIE!!!

Buďte opatrní s nadmernou konzumáciou ovocných štiav. Ovocie obsahuje veľké množstvo cukrov a môže pri nadmernej konzumácii zdvihnúť hladinu inzulínu v krvi. To platí aj pre mrkvu alebo červenú repu.

Príprava ovocia a zeleniny

  1. Pred odšťavovaním vždy ovocie a zeleninu riadne umyte.
  2. Ovocie s pevnou šupkou, ako je napríklad mango, guava, melón alebo ananás je potrebné najprv zbaviť vonkajšej pevnej vrstvy.
  3. Všetky plody s kôstkami, tvrdými jadrami alebo semenami, akými sú nektarinky, broskyne, mango, marhule, slivky, a čerešne treba pred spracovaním odkôstkovať.
  4. Citrusové plody je najprv potrebné olúpať.
acai
acai

Acai Berry

Obsahuje veľké množstvo antioxidantov antokyány, podobne ako hroznové víno. Znižujú hladinu cholesterolu. Ďalej acai chráni obehovú sústavu, zabraňuje zrážaniu krvi a uvoľňuje upchávajúce sa cievy. Má znateľnú schopnosť znižovať chuť do jedla, spaľuje tuky, zlepšuje funkciu tráviacej sústavy, je teda vhodné v boji s prebytočnými kilami. Spomaľuje starnutie kože. Má protizápalové účinky. Má preukázateľne pozitívny úlohu v prevencii rakoviny.

ananas
ananas

Ananás

Obsahuje enzým bromelín, ktorý štiepi bielkoviny na aminokyseliny a tak pôsobí priaznivo na trávenie, v kombinácií s biotinom, ktorý podporuje fermentáciu uhlohydrátov, tak uľahčuje trávenie a tým prispieva k úbytku váhy. Ďalej znižuje zrážanlivosť krvi, znižuje krvný tlak, pôsobí protizápalovo a uvoľňuje svalstvo.

avokado
avokado

Avokádo

Je významným zdrojom organického tuku, ktorého obsahuje 20%. Vďaka obsahu bielkovín je vhodný pre dojčiace matky a vegetariánov. Obsahuje vitamíny skupiny B, C a E, karotény, antioxidanty, ktoré pomáhajú telu zbavovať sa toxínov a regenerovať bunky. Z minerálnych látok nájdeme v avokáde meď, draslík, magnézium a fosfor.

lilek
lilek

Baklažán

Je výdatným zdrojom provitamínu A, vitamínu B3, B6, B5, B9.Je tiež výborným zdrojom draslíka, železa, zinku, horčíka a mangánu. V baklažán je okolo deväťdesiat percent vody, sú preto vynikajúcou súčasťou diét na chudnutie

banan
banan

Banán

Banány obsahujú vysokú hodnotu draslíka - prvok, ktorý v našom tele vykonáva nepostrádateľnú službu - reguluje a usmerňuje zadržiavanie vody v tele, podporuje odvodňovanie.

Viac informácií o banánoch a tipy na nikolko chutných receptov s mini jsme psali v článku:  Osviežte sa banánovým sorbetom a domácou zmrzlinou

brokolie
brokolie

Brokolica

Výrazne ochraňuje ľudský organizmus proti voľným radikálom, toxickým a rakovinotvorným látkam. Brokolica obsahuje viac vitamínu C ako citrusové plody. Ďalej tu nájdeme vitamíny E, B1 a B2. Brokolica je tiež bohatá na beta-karotén a kyselinu listovú a z minerálnych látok na draslík, vápnik, fosfor a síru. Pánov v strednom a vyššom veku bude určite zaujímať, že brokolica a karfiol majú mimoriadne pozitívne vplyvy na znížené riziká zhubnej rakoviny prostaty.

brusinky
brusinky

Brusnice

Brusnice sú diky proantocyanidínov najznámejším láka Proti zápalom močových ciest. Preukázalo sa, Zo sú prírodným antibiotikom. Zabraňujú usadzovaniu baktérií v ústach žalúdku. Maju Potenciál v boji proti rakovine, a predovšetkým žalúdka, pečene, vaječníkov, prostaty alebo prsníka.

cibule
cibule

Cibuľa

Cibuľa predovšetkým pomáha liečiť choroby,ako sú kašel,zlé dýchanie,zahlenenie,chrapot,nádcha,bolesti v krku.chrípka alebo angína. Dezinfikuje totiž ústnu dutinu,nosnú sliznicu a dýchacie cesty. Mimo to podporuje rast vlasov,posiluje slabé nechty,čistí krv,posiluje srdce a krvný obeh,znižuje krvný tlak a hladinu cukru a tuku v krvi,zmierňuje ekzémy,likviduje bradavice a kurie oka,posiluje unavené svaly,dezinfikuje črevá,lieči hemeroidy,zánety stredného ucha a pôsobí ako afrodiziakum. Nemala by sa konzumovať pri otvorených žalúdočných vredoch.

ostružiny
ostružiny

Černice

Černice obsahujú vysoký podiel vitamínov (predovšetkým vit. C), minerálov bioflavonoidov, látok chrániacich pred oxidáciou, posilňujúcich a regenerujúcich cievnych stien, zlepšujú prietok krvi celkovo spomaľujú starnutie chradnutie organizmu. Černice sú ďalej bohaté na karotény a antioxidanty. Konzumácia je vhodná pri liečbe prechladnutia, kašľa, chrípky, angíny zápalu dutín.

cuketa
cuketa

Cuketa

Je veľmi bohatá na vodu. Nájdeme v nej vlákninu, bielkoviny alebo množstvo vitamínov. Mnoho výživových látok sa skrýva v šupke. Hodí sa pre detoxikáciu organizmu, ovplyvňuje vylučovanie vody z tela, podporuje trávenie. Pomôže so zdravým chudnutím.

tesne
tesne

Čerešne

Odrody čerešní a višní, ktoré sa dajú jesť za surova, sú dobrým zdrojom draslíka; ten pomáha udržovať pravidelný rytmus srdca a zdravú pokožku. Navyše obsahujú množstvo vitamínu C.

zelí
zelí

Červená kapusta

Obsahuje pre telo dôležité antioxidanty, podporujúce imunitu - vitamín C alebo selén. Pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Pôsobí priaznivo na odvodňovanie a znižovanie krvného tlaku, odstraňuje z tela ťažké kovy. Podporuje odtučňovanie, podporuje črevnú mikroflóru. Povzbudzuje mozog, zvyšuje energiu v bunkách.

granat
granat

Granátové jablko

Obsahuje cca 77% vody, vitamíny A, B, C a E, minerály a antioxidanty. Má protizápalové a sťahujúce účinky. Konzumácia je tak vhodná pri infekčnom hnačke, prospieva pri plynatosti a kolitíde. Znižuje tvorbu žalúdočnej kyseliny, uľahčuje vstrebávanie železa, zastavuje proces starnutia artérií, chráni srdce pred infarktom a pomáha likvidovať odpad metabolizmu.

boruvky
boruvky

Čučoriedky

Sú jedným z najlepších prírodných zdrojov antioxidantov a trieslovín. Majú vysoký obsah železa. Pomáhajú posilňovať imunitný systém. Zlepšujú a udržujú zrak, pomáhajú predchádzať črevným problémom a kolikám, čistí krv, pomáhajú prečisťovať obličky a močové cesty, napomáhajú odvodňovanie. Upokojujú nervy, dodávajú energiu a omladzujú.

ředkev
ředkev

Čierna reďkovka

Obsahuje vysoké množstvo vitamínov C, E, B, beta karotén a fytoncídy, tj. Látky, ktoré majú antibiotické účinky. Konzumácia reďkovky pomáha pri nespavosti a bolestiach hlavy. Lieči astmu, artritídu, ekzémy alebo nádchu. Podporuje trávenie a látkovú výmenu. Lieči zápaly obličiek a močových ciest. Prispieva k rozpúšťaniu drobných žlčových kamienkov.

angrest
angrest

Egreš

Patrí medzi ovocie s vysokým obsahom vitamínov, esenciálnych minerálií a pektínu. Plody majú nízku energetickú hodnotu. Má vysoký podiel vody. Pôsobí proti zápche, vyššiemu krvnému tlaku, prečisťuje črevá, zlepšuje trávenie, posilňuje cievy, podporuje zdravú pokožku a vlasy, alebo pomáha proti horúčke.

repa
repa

Červená repa

Červená repa prospieva cievam, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, odstraňuje zápchu a zvyšuje tvorbu červených krviniek. Bol preukázaný aj ich regenerační vplyv na pečeň. Obsahuje mnoho kremíka, potrebného pre bezproblémový rast nechtov, vlasov a zlepšuje zdravie kože.

Viac infomácií o repe jsme psali v článku: Prepašujte do jedálnička cviklu

hrusky
hrusky

Hrušky

Hrušky obsahujú vitamín C, organické kyseliny, triesloviny, flavonoidy, karotín, glykosidy, stopy jódu, malé množstvo vitamínu P a väčšie množstvo draslíka. Hrušková šťava spevňuje steny ciev, pôsobí močopudne, žlčopudne a priaznivo ovplyvňuje aj žalúdočné potiaže. Pre vysoký obsah draslíka podávame šťavu ako pomocný prostriedok pri poruchách srdcovej činnosti.

hrozny
hrozny

Hrozno

Jednoduché cukry v hrozne obsiahnuté dodávajú energiu srdcu. Pomáhajú znižovať hladinu cukrov v krvi, chrániť tepny a cievy, znižovať krvný tlak. Pôsobí proti rakovine. Sú mimoriadne bohaté na vitamíny B. Pomáhajú proti depresii, zvyšujú imunitu, sú vhodné pri detoxikácii, zápche a pomáhajú s chudnutím. Majú močopudný účinok.

Tipy na šťavy z hrozna nájdete v článku: Pripite si na zdravie čerstvou šťavou z hroznového vína!

grep
grep

Grapefruity

Grapefruity majú vysoký podiel vitamínu C. Zvyšujú obranyschopnosť organizmu. Pôsobia tiež protizápalovo a antimykoticky (plesňové ochorenia kože). Zlepšujú krvný obeh a látkovú výmenu a upravujú hladinu cukru v krvi. Pôsobia pozitívne na zdravie srdca, zbavujú cievy nánosov. Zmierňujú tráviace a črevné ťažkosti, obnovujú poškodenú črevnú mikroflóru.

jablko
jablko

Jablko

Jablká povzbudzujú činnosť spodných častí čreva, preto sa pijú na lačný žalúdok. Sú veľmi bohaté na bio-aktívne látky, horčík, železo a kremík a majú vysoký obsah draslíka. Jablká majú vynikajúcu čistiacu schopnosť, ktorá sa prejaví hlavne pri zápche. 

Via informávií o jablkách napr. v článku Zázrak, ktorý u nás rastie v každom sade

fík
fík

Figy

Čerstvé figy obsahujú až 70-80% vody a okolo 25% sacharidov. Sú bohaté na provitamíny vitamínu A. Ďalej obsahujú vitamíny skupiny B, menšie množstvo vitamínu C a draslík. Vysoký obsah vlákniny robí z fíg ideálny prírodný liek pri zažívacích problémoch.

kedlubna
kedlubna

Kaleráb

Konzumácia kalerábu je vhodná hneď z niekoľkých dôvodov. Obsahuje veľký podiel vit. C, antioxidantov a nevyhnutných minerálov. Obsahujú minimum kalórií, ale veľké množstvo vlákniny, ktorá napomáha sa znižovanie hladiny cholesterolu. Sú preto vhodnou potravinou pri redukčných diétach. Pomáhajú chrániť proti rakovine. Majú významnú úlohu pri tvorbe žlčou. Pomáhajú chrániť zrak.

kapusta
kapusta

Kapusta

Je důležitá pro naši mentální svěžest, soustředění nebo odolnost vůči stresu. Posiluje imunitní systém. Pomáhá při léčbě vředů. Podporuje vylučování nadměrného množství vody z těla, čímž napomáhá detoxikaci organismu a odplavování odpadních látek. Prospívá našemu zažívání, působí preventivně proti zácpě a čistí střeva. Díky antioxidantům působí preventivně proti vzniku rakoviny.

tuřín
tuřín

Kvaka

Kvaka obsahuje z 90% vodu, má nízke zásoby energie, takmer žiadny tuk, ale veľké množstvo vlákniny. Jeho konzumácia sa odporúča u diét, neobsahuje totiž takmer žiadne kalórie. Nachádza sa v ňom vitamíny, minerály alebo vápnik. Čistí krv od kyseliny močovej, poskytuje úľavu ľuďom s dnou a reumatickými bolesťami.

malinak
malinak

Maliny

Sú prírodným liečebným prostriedkom pri očných ťažkostiach a poruchách videnia. Majú žlčopudné a močopudné účinky. Kôstky v malinách priaznivo ovplyvňujú peristaltiku čriev. Maliny sú bohatým zdrojom biotínu, ktorý je nazývaný vitamínom krásy. Ďalej pomáhajú znižovať cholesterol, znižujú krvný tlak a hladinu cukru, pôsobí proti anémii, zastavujú krvácanie a pomáhajú pri nachladnutí.

jahody
jahody

Jahody

Jahody sú veľmi bohatým zdrojom vitamínu C. Konzumácia jahôd má údajne pozitívny účinok na tvorbu testosterónu, ktorý aktivuje spermie. Podporuje krvný obeh v pohlavných orgánoch vďaka vysokému obsahu antioxidantov. Ďalej podporuje metabolizmus, vylučovanie, pôsobí proti vzniku močových a žlčových kameňov, znižuje prechladnutie. Pomáhajú pri liečbe chorôb srdca.

Viac informácií o jahodách a tipy na chutné recepty na šťavy s jahodami nájdete vo článku: Päť osviežujúcich nápojov z jahôd

kiwi
kiwi

Kiwi

Len máloktoré ovocie obsahuje toľko vitamínov C ako kiwi. Obsahu až 1mg vitamínu C v 1g kiwi. Také množstvo pokrýva konzumácia kiwi v dennej dávke. Vďaka vitamínu C, aj v kombinácií s horčíkom, podporuje kiwi látkovú výmenu, spevňuje žily, posilňuje imunitný systém a zlepšuje videnie. Je známe, že vitamín C je dôležitý antioxidant, ktorý pomáha zvládať stresy, zvyšuje schopnosť sústrediť sa a podporuje tvorbu hormónov pre dobrú náladu.

mata
mata

Mäta

Listy mäty obsahujú silice mentolu a menthonemu. Majú vysoký obsah menthofuramenu, piperotu, trieslovín, horčínu, flavonoidov a kyseliny octovej. Užíva sa pri poruchách tráviaceho traktu, znižuje krvný tlak, tlmí bolesti hlavy, priaznivo pôsobí pri liečbe horných dýchacích ciest.

mrkev
mrkev

Mrkva

Mrkva je výborným zdrojom beta-karoténu a rastlinných foriem vitamínu A. Obsahuje vlákninu. Beta-karotén mrkva obsahuje vo veľkom množstve. Z vedeckých výskumov vyplýva, že nízka hladina beta-karoténu v krvi zvyšuje riziko vzniku niektorých typov rakoviny.

karambola
karambola

Karambola

Obsahuje vysoké množstvo kyseliny šťaveľovej, vitamínu C, vápnika, horčíka a železa. Podporuje zdravý a kvalitný spánok, bojuje proti tvorbe nádorov a zvyšuje plodnosť. Blahodarne pôsobí na imunitný systém, posilňuje kosti, mierni nevoľnosť alebo chránia pred opary. Má veľmi nízku energetickú hodnotu.

lichi
lichi

Liči

Toto čínske ovocie sa v ázijských krajinách používa na liečbu kašľa, prechladnutia a posilnenie imunity. Pomáha pri žalúdočných vredoch. Je významným zdrojom vitamínu C a minerálov ako draslík, fosfor, horčík, sodík aj železo. K úžitku sú tiež šupky, varí sa z nich čaj, ktorý pomáha zmierňovať kiahne a hnačku.

květák
květák

Karfiol

Karfiol obsahuje malé množstvo sacharidov, proteínov a skoro žiadny tuk. Provitamín A, vitamín B,E a významné množstvo vitamínu C. Z minerálov obsahuje veľké množstvo draslíka, vápnika, horčíka, fosforu, železa a rovnako tak aj chróm, zinok, mangán, meď a selén. Pôsobí na celý tráviaci trakt od žalúdka po slepé črevo.

psenice
psenice

Mladá pšenica

Výrazne zlepšuje imunitu a stavy chronickej únavy. Pomáha v prevencií proti obezite, zlepšuje peristaltiku čriev a pôsobí aj proti celulitíde. Účinne neutralizuje metabolické prekyslenie organizmu. Zvyšuje hladinu hemoglobínu, znižuje krvný tlak aj hladinu cholesterolu. Pomáha proti ochoreniam dýchacieho ústrojenstva. Obnovuje endokrinný systém, neutralizuje toxíny a karcinogény v tele.

papaja
papaja

Papája

Polka papáje pokryje dennú potrebu vitamín C pre dospelé osoby. Chráni organizmus pred alergiami a infekciami, zlepšuje videnie, vyhladzuje pleť, prispieva k lepšej stráviteľnosti potravín. Má aj čistiace schopnosti a boduje v boji proti rakovine.

meloun
meloun

Melón

Melón je bohatý predovšetkým na lykopen, (ten je tiež v paradajkách a pôsobí ako prevencia rakoviny) betakarotén a citrulín. Podľa expertov z Texasu vodný melón obsahuje účinné látky, ktoré pôsobia pozitívne na mužskú erekciu. Sila ich účinkov sa pri pravidelnej konzumácií vodného melónu smelo vyrovná aj Viagre. Pravidelná konzumácia melóna pomôže aj vysušenej a citlivej pleti.

Ďalšie zaujímavé informácie o melónoch nájdete v článku: Pozrite sa mu pod jeho šupku a ochutnajte ho ako nikdy predtým

nektarinka
nektarinka

Nektárinky

Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, A, vápnika, sodíka, draslíka, fosforu a uhlíka. Majú dobré čistiace vlastnosti - obsiahnutá vláknina zlepšuje peristaltiku čriev a tak predchádza riziku vzniku rakoviny hrubého čreva.

rebarbora
rebarbora

Rebarbora

Má vysoký obsah kyseliny jablčnej a citrónovej. Obsahuje ale aj veľké množstvo kyseliny šťaveľovej, a tá sa po prevarení stáva mierne toxickú, preto je vhodné ju konzumovať surovú, a vo šťavách ideálne v kombinácii s ďalšími surovinami. Obsahuje tiež veľké množstvo vitamínu B, vďaka nemu je prospešná pre krvný obeh, krvotvorbu, zlepšuje pokožku a vlasy a posilňuje nervovú sústavu. Odstraňuje prebytočnú vodu z tela, a to vďaka mangánu a draslíka. Pomáha spaľovať tuky alebo proti zápche.

chrest
chrest

Špargľa

Má močopudné a mierne laxatívne účinky. Podporuje čistenie organizmu. Pôsobí blahodárne pri reumatizme. Stimuluje krvotvorbu, pomáha udržiavať zdravý cievny systém a srdce. Používa sa ako afrodiziakum. Ovplyvňuje tiež krásu - zdravé a lesklé vlasy, čistú a pružnú pleť a pevné nechty. Má zanedbateľné množstvo kalórií, odporúča sa pri diétach. Špargľa by nemali konzumovať ľudia trpiaci dnou, lebo zvyšuje obsah kyseliny močovej.

rakytnik
rakytnik

Rakytník

Plody rakytníka rešetliakového obsahujú až 25x viac vitamínu C ako citrusy. Jeho pôsobenie podporuje prítomnosť vit. P, ktorý zabraňuje jeho rozkladu. Stimulujú zažívanie, zvyšujú odolnosť voči infekcii, liečia žalúdočné vredy, bránia vypadávaniu vlasov alebo čistia organizmus od toxických splodín. Užívanie čerstvého rakytníka je vhodné pri chrípkach, angínach, prechladnutí či bolestiach hlavy.

 

pomeranc
pomeranc

Pomaranč

Pomaranče sú výborným zdrojom vitamínu C, obsahujú tiamín (vitamín B1), folát (kyselinu listovú) a pektín, ktorý môže znížiť hladinu cholesterolu v krvi.Vitamín C pomáha vytvárať kolagén, ktorý tvorí základ zdravej pokožky. Zároveň pomáha telu brániť sa proti bakteriálnym infekciám.

spenat
spenat

Špenát

Špenát je vďaka obsahu železa, betakaroténu, vitamínu A, B a minerálov významných ochrancom zdravia. Chráni telo proti voľným radikálom, zbavuje ho ťažkých kovov, je prevenciou rakoviny a civilizačných chorôb, má blahodarný účinok na zrak, pozitívne ovplyvňuje vývoj plodu v tehotenstve, ovplyvňuje duševné zdravie, sluch, krvotvorbu, zdravie nechtov, vlasov a kože, napomáha dobrému spánku a posilňuje srdce a cievy.

okurka
okurka

Uhorky

Uhorky obsahujú viac ako 95% vody a tiež veľké množstvo vlákniny. Sú najsilnejšou zásaditou zeleninou, zabraňujúcou prekysleniu žalúdka. Uľahčujú vylučovanie odpadových látok. Udržujú vlhkosť pokožky a poskytujú telu síru a draslík, látky prospešné vlasom a nechtom. Obsahujú veľmi málo kalórií a vyvolávajú pocit nasýtenia.

ředkvička
ředkvička

Reďkovky

Reďkovky sú zdrojom vitamínu C, ochráncovia imunity. Daľším antioxidantom zbavujúcim naše telo ťažkých kovov a podporujúcim produkciu hormónov štítnej žľazy je selen. Ďaľej obsahujú vápnik,draslík a kyselinu listovú. Ta je významná pre zdravý vývoj plodu, u detí je dôležitá pre rast a u dospelých podporuje nervy. Štipľavú chuť reďkovkám dodávajú horčičné oleje,ktoré zabíjajú baktérie a plesne na slizniciach. Dezinfikuje tiež dutinu ústnu a nosohltan, pomáhajú tak liečiť nádchu a kašel.

petrzel
petrzel

Petržlen

Je jednou z najúčinnejších potravín. Dôležitou účinnou látkou je silica pôsobiaca proti zdúreniu tkanív. Obsahuje flavonoidy so silnými antioxidačnými účinkami, vitamín C, draslík, vápnik alebo horčík. Je zdrojom kyseliny listovej. Pomáha čistiť krv, zlepšuje okysličovanie buniek, je močopudný.

hrasek
hrasek

Zelený hrášok

Obsahuje vysoké množstvo lecitínu, ktorý uvoľňuje cholesterol a nezdravé tuky. Preto tiež napomáha funkcii pečene a pozitívne pôsobí na pleť. Z vitamínov v ňom nájdeme A a C, ďalej obsahuje bielkoviny, vlákninu a sacharidy. Z minerálnych látok je veľa zastúpený draslík, ktorý je dôležitý pre funkciu nervov a svalov, teda srdca.

dýně
dýně

Tekvica

Je bohatá na vitamíny a minerálne látky. Obsahuje veľa vody, vlákninu a málo kalórií. Pomáha pri ochoreniach pankreasu, sleziny, tráviaceho traktu, ale aj srdcových problémoch. Má protirakovinové účinky. Pôsobí močopudne, uľavuje chorobám obličiek. Celkovo regeneruje telesné bunky.

zázvor
zázvor

Zázvor

Má v sebe radu vitamínov, napr. vitamín A, B1, B2, C, E, a minerálnych látok - sodík, horčík, fosfor, draslík, vápnik a železo. Zázvor má pozitívne účinky na tráviaci trakt, využíva sa ako prevencia proti nádche a chrípke, pomáha proti nevoľnosti a migréne, dokonca aj v boji proti rakovine.

brambory
brambory

Zemiaky

Sú výborným zdrojom minerálov nevyhnutných pre zdravie a správnu funkciu našich orgánov. Vysoký obsah draslíku ovplyvňuje kardiovaskulárny systém,pomáha udržať zdravé a silné srdce. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi.Stimuluje odvodňovanie a činnosť obličiek. Podporujú zdravie kostí, kĺbov a šliach. Zvyšujú obranyschopnosť tela a pevné nervy.Neobsahujú skoro žiadne tuky, sú bohaté na živiny,ktoré sú zdrojom energie.

svestky
svestky

Slivky

Slivky obsahujú vitamín E, minerálne látky, triesloviny a organické kyseliny. Posilňujú srdce a cievy, znižujú hladinu cholesterolu. Zvyšujú odolnosť voči stresu, optimalizujú látkovú premenu sacharidov a pomáhajú, tak chudnúť. Sú účinným liekom na dnu, reumatizmus, ochorenie obličiek a pečene a krvného obehu. Čistí črevá a pomáhajú pri zápche.

řeřicha
řeřicha

Žerucha

Žerucha je významným zdrojom vitamínu C, B1 a betakaroténu, antioxidantov, ktoré sú dôležité pre našu imunitu. Vitamín K je zase dôležitý pre správne fungovanie zrážania krvi a pre mineralizáciu kostí. Je prospešná močovému ústrojenstvu a obličkám, pomáha liečiť kašeľ, podporuje produkciu tráviacich štiav, znižuje hladinu cukru v krvi. V minulosti sa odporúčala tiež pri liečbe črevných parazitov, nechutenstva, kožných problémoch alebo dezinfekciu ústnej dutiny.

višeň
višeň

Višne

Majú malé množstvo vitamínu B a C. Sú skôr zdrojom minerálnych a stopových látok. Obsahujú jód, vápnik, železo, draslík a zinok. Pomáhajú čistiť krv, pečeň a obličky. Najnovšie štúdie naznačujú, že ich konzumácia má blahodarný vplyv na liečenie cukrovky.

celer
celer

Zeler

Pôsobí detoxikačne na celý organizmus, má protirakovinové účinky a údajne tiež zvyšuje potenciu. Jedlý je nie len koreň, ale tiež vňať z listov. Zeler obsahuje látky, ktoré odpudzujú baktérie a pliesne. Obsahuje veľa vitamínu C, ale aj vitamíny A, B, E a K. Z minerálnych látok je v tejto zelenine zastúpený draslík, vápnik, sodík, horčík, fosfor, železo a jód.

celer
celer

Stonkový zeler

Stonkový zeler je vďaka vysokému obsahu vody a málo kalóriám vhodným doplnkom diét. Obsahuje vysoké množstvo vit. C, B, nerozpustnej vlákniny, minerálov a ďalších látok. Hovorí sa, že má afrodiziakálne účinky. Je močopudný, posilňuje činnosť obličiek, pomáha pri reume a artritíde, má protizápalové účinky alebo pomáha proti nespavosti, migréne či stresu.

madnarinka
madnarinka

Mandarinky

Sú dobrým zdrojom vitamínov,hlavne C,A,B1 a B6. Obsahujú tiež pektin,vlákninu a samozrejme minerály.Mandarinky sú dobrým pomocníkom v boji proti nachladnutiu,podieľajú sa na znižovaniu cholesterolu a krvného tlaku,pomáhajú v boji proti infekciám,majú laxatívne účinky. Výskumy ukazujú,že pôsobia preventívne aj proti rakovine pečene.

mango
mango

Mango

Je významným a bohatým zdrojom antioxidantov: vitamínov C, E a betakaroténu. Mango je vhodné konzumovať v čase choroby, pri očistných kúrach alebo pre celkové posilnenie organizmu. Pomáha udržať zdravú farbu pleti, jej prirodzenú pigmentáciu a pôsobí ako prevencia proti akné. Oživuje aj kvalitu a farbu vlasov a pôsobí proti ich nadmernému vypadávaniu.

paprika
paprika

Paprika

Paprika, a to všetky jej farebné variácie, je mimoriadne bohatá na vitamín C, ktorý sa z nej ani pri tepelných úpravách nevytráca toľko ako z inej zeleniny / ovocia. Papriky posilňujú cievy a miernia bolesti žíl, spevňujú väzivové tkanivo, zlepšujú zrak a podporujú aj krvný obeh. Pôsobia preventívne pri nádorových ochorení.

kopřiva
kopřiva

Žihľava

Žihľavy obsahujú veľké množstvo proteínov,minerálov (Ca,Mg,K,P,Fe), vitamíny B aC, karoten,chlorofyl a triesloviny. Má čistiace, detoxikačné účinky. Hlavne na jar oživuje metabolizmus. Znižuje krvný tlak. Žihľava je antiseptická, pôsobí antivírusovo. Pomáha pri kašli,chrípke a problémoch s dýchaním. Má antireumatické účinky.Doporučuje sa diabetikom,pretože znižuje hladinu krvného cukru. Podporuje trávenie, pôsobí dobre na žalúdok a pečeň. Používa sa nielen v kuchyni, ale aj v kozmetike.

rybíz
rybíz

Ríbezle

Sú známe svojím vysokým obsahom vitamínu C. Vďaka pektínu sú prospešné pre cievny systém. Preventívne pôsobia pri problémoch s kŕčovými žilami, vysokým tlakom alebo hemoroidy. Kombináciou vplyvu obsiahnutých látok sú ríbezle prospešné nervom, vyživujú vlasy a pokožku, chránia zrak a sliznice, posilňujú imunitu. Pomáhajú v boji proti nachladnutiu, chrípke i angíne. Preventívne pôsobia proti rakovinotvornému bujneniu. Ríbezľová šťava je hodnotná pre obličky.

rajce
rajce

Paradajky

Posilňujú bunkovú štruktúru a srdce. Podporujú látkovú výmenu, pomáhajú pri tvorbe zdravej kože, stavbe nových väzív, posilujú sliznicu v celom tele. Omladzujú bunky, zlepšujú obehové potiaže, podporujú spánok. Odstraňujú poruchy trávenia, zápchu, odvodňujú a pôsobia močopudne.

citron
citron

Citrón

Ďalším bohatým zdrojom vitamínu C je citrón. Okrem vitamínov skupiny B, fosforu, draslíka, sodíka, vápnika alebo železa obsahuje tzv. Flavonoidy s antioxidačnými a protirakovinovými účinkami. Citróny posilňujú imunitný systém, pomáhajú so zažívaním, zvyšujú výkonnosť, riedi krv, uľahčujú likvidáciu odpadových látok metabolizmu a mnoho ďalšieho.